Голова Новопсковської ТГ Вадим ГАЄВ
Point

Новопсков
Луганська область

Не тільки знання, а й україноцентричний світогляд: як працюють заклади освіти в Новопсковській громаді

Початок навчального року в Україні в умовах воєнного стану став непростим для кожного закладу освіти. Та надскладне завдання – забезпечити належний освітній процес у громадах, території яких опинилися під російською окупацією. Одна з них – Новопсковська територіальна громада Луганської області. Про те, як селищна рада створює умови, щоб діти опанували українську навчальну програму в онлайн-режимі, з якими складнощами стикається і від кого отримує допомогу, розповідає голова Новопсковської територіальної громади Вадим Гаєв.

У школах громади хазяйнують окупанти

– Вадиме Вікторовичу, з якого часу Новопсковська громада перебуває в окупації?

До початку повномасштабної війни ми були на підконтрольній Україні частині області. А з перших днів повномасштабного вторгнення в громаду зайшли окупанти…

Відразу зауважу: попри те, що Новопсковська ТГ межує з росією, і поширену думку, що на Донбасі населення переважно російськомовне, жителі нашої громади здебільшого україномовні.

– Скільки шкіл, дошкільних і позашкільних закладів було в громаді до окупації? У якому стані вони зараз?

Боляче усвідомлювати, що хоч у громаді немає зруйнованої інфраструктури, але доступ до неї відсутній. У тому числі до закладів освіти, які зазвичай ремонтували, прикрашали, словом, готували до першого вересня.

Наприкінці 2021 року всі заклади освіти громади були перейменовані в ліцеї. У кожному з них створювали сучасний освітній простір, модернізували, впроваджували інновації. Придбано нові меблі, обладнання, інтерактивні комплекси. У грудні в межах державної програми «Ноутбук кожному вчителю» 42 педагоги Новопсковського опорного закладу освіти отримали ноутбуки.

А нині в усіх наших закладах освіти, садочках і позашкільних закладах хазяйнують окупанти, щоб учити місцевих дітей за російськими програмами, до співпраці змушують наших педагогів.

– Скільки з них погодилися на співпрацю з окупаційним режимом?

Новопсковський ліцей у стадії ремонту

Приблизно дві третини вчителів, які там залишилися: дехто за власним бажанням, а інші – під тиском і погрозами. Однак частина педагогів не пішли на співпрацю.

Батьків залякуваннями та погрозами позбавлення батьківських прав окупанти змушують віддавати дітей до окупаційних шкіл.

– Чи є можливості для навчання в українських школах?

Так. Завдання української влади – давати учням можливість і створювати умови для здобуття освіти українською мовою і за українською програмою. Потрібно не лише дати невикривлені знання, а й сформувати україноцентричний світогляд, людяність.

Учні, які виїхали на підконтрольну Україні територію, зареєструвалися в школах за місцем проживання. Ті, хто залишився на окупованій території або виїхав за кордон, можуть сісти «інкогніто» за віртуальні парти.

Дистанційна школа в індивідуальному форматі

– Як працює ваша дистанційна школа?

Це Новопсковський газопроводський ліцей Новопсковської селищної ради Луганської області. Його керівник виїхав з перших днів окупації. Переводимо в цей заклад усіх наших учителів, які зараз на підконтрольній Україні території. Директор ліцею своїм наказом встановив режим дистанційної роботи працівників, запровадив гнучкий графік роботи та визначив особливості провадження освітнього процесу.

– Що потрібно для того, щоб навчатися в цій школі?

Насамперед подати заявку. Для цього батьки надсилають начальнику відділу освіти селищної ради на електронну пошту фото заяви на ім’я директора ліцею, свідоцтво про народження учня та табель (якщо мають його).

– Як відбувається навчання?

Дистанційне навчання розпочалося з 1 вересня 2022 року в індивідуальному форматі: учителі надсилають кожному учню завдання, консультують у зручному для дитини форматі та в зручний час.

Навчання відбувається не при всьому класі, а віч-на-віч. Робимо це для того, щоб убезпечити родини з такими школярами від окупаційної влади.

– Чи достатньо в учителів досвіду для такого формату роботи?

Насамперед маємо досвід дистанційного навчання в умовах карантину. Наразі педагогічні працівники володіють синхронними (у режимі реального часу – Zoom, MS Teams, Google Meet тощо) й асинхронними освітніми онлайн-інструментами.

Також працюємо в тісній співпраці з Департаментом освіти і науки Луганської ОДА. Систематично отримуємо консультації від них, а також рекомендації від Міністерства освіти і науки України. Практичними порадами допомагають у режимі 24/7 фахівці проєкту DECIDE.

Непростий зворотний зв’язок

– Як батьки школярів дізнаються про дистанційну школу і наскільки активно «записують» до неї дітей?

За статистикою, майже дві тисячі школярів і 500 вихованців дошкільних закладів освіти залишилися на окупованій території Новопсковської ТГ або виїхали за кордон. Ми провели онлайн-опитування серед батьків цих учнів. Зі 150 респондентів 148 заявили, що хочуть навчатися за українською програмою.

Батьки досить активно цікавилися, як можна здобути освіту дистанційно, як обрати школу, як подати заяву тощо. Ми інформуємо про це через соцмережі, консультуємо за допомогою різних месенджерів. На жаль, на тимчасово окупованій території Новопсковської ТГ майже відсутній телефонний зв’язок, дуже слабкий інтернет або його зовсім немає, заблокована робота окремих месенджерів, наприклад вайбера.

спортивний майданчик Новопсковський ліцей

Вітаємо бажання тих батьків, які хочуть віддати свою дитину до української школи. Однак є й такі, хто погоджується на навчання в школах окупанта, бо вважає, що «лнрівський» документ про освіту скрізь буде котируватися. Звісно, з ним дитина не зможе надалі здобувати освіту ані в Україні, ані в Європі. Одне з наших завдань – переконати в цьому батьків.

– Мабуть, це непросто…

Так, але допомогти можуть і самі діти. Ось яким чином. Вони звикли до сучасного стилю життя, користуватися гаджетами, мати доступ до інформації широкого спектра. А я точно знаю, що на окупованій території загарбники частково обмежили доступ до інформації, низки соціальних мереж. І саме це, на мою думку, у підлітків викликає спротив. Бо вони звикли жити у світі, де немає жодних колючих дротів, у тому числі й інформаційних, то ж можуть самі виступити проти обмежень і, можливо, посприяти здобуттю української освіти.

І ще. Ми очікуємо деокупації громади й будуємо плани на той період, коли Україна поверне контроль над територією. Тож в учнів, які навчалися в школах окупанта, можуть виникнути труднощі. Про це батькам також варто замислитися.

– Важлива річ – технічне оснащення онлайн-навчання: ноутбуки, телефони тощо. Ви багато чого придбали до війни. Це все використовується?

Якраз багато з цього ми не встигли вивезти з освітніх закладів перед окупацією. Та й учні і вчителі евакуювалися переважно без власної оргтехніки. Але ми подаємося на різні програми і сподіваємося на отримання допомоги в придбанні ноутбуків.

Та найголовніше – щоб усі охочі з Новопсковської громади продовжили навчання за українською програмою, щоб жодна дитина не залишилася поза увагою. Звісно, дистанційна освіта не зможе повністю замінити живе спілкування в класі. Але досвід попередніх років, коли ми дистанційно навчалися під час карантинних обмежень, показує, що цілком можливо створити комфортні та доступні умови для всіх здобувачів освіти в очікуванні деокупації території і повернення до звичного режиму навчання.

Авторка: Інна Косянчук

Сайт створено за підтримки Агенції медійного росту