Львів
Point

Львів
Львівська область

Навчання в умовах війни: як навчатимуться школярі Львівщини під час повітряних тривог

1 вересня 2022 року школи Львівської області розпочали навчання в очному форматі. Через повномасштабне вторгнення росії в Україну та загрозу ракетних обстрілів мирного населення в закладах освіти облаштували укриття, де діти та вчителі можуть сховатися під час повітряних тривог.

Ми дізналися, чи всі школи мають такі укриття, як вони облаштовані, за чиї кошти і які вимоги існують до укриттів у навчальних закладах.

Очне навчання в школах

Більшість шкіл Львівської області прозвітували про те, що укриття в їхніх приміщеннях готові до навчального року. Про це повідомив директор департаменту освіти та науки Львівської обласної військової адміністрації Олег Паска.

За його словами, це різні укриття – від найпростіших до протирадіаційних, які створюють безпечні умови для дітей.

«У 43 % шкіл є сховища, які відразу будувалися як укриття. В інших переобладнали підвальні приміщення», – зазначив він.

Так, до прикладу, одна з нових шкіл у Львівській територіальній громаді має добре сплановане та комфортне для освітнього процесу укриття, де можуть розміститися близько семисот учнів. До слова, у цій школі саме стільки дітей і навчається.

«Це відносно нова школа, її будівництво завершено років 4–5 тому. Укриття сягає до п’яти метрів під землею, має систему вентиляції, туалети, автономне водопостачання, додаткові аварійні виходи», – розповів Олег Паска.

Він зазначив, що шкіл з такими укриттями в області десь до десяти.

Укриття

Понад 80 % шкіл підготували укриття до початку навчального року, тому навчання вдалося розпочати 1 вересня в офлайн-форматі.

«Якщо заклад освіти не має можливості облаштувати укриття, ми рекомендували, щоб у межах пішої доступності можна було скористатися укриттям інших закладів», – говорить заступниця директора департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації Ольга Котовська.

«Є укриття з облаштованими туалетами, а також вайфаєм. Є укриття, де можна проводити уроки», – зазначила вона.

При цьому уточнила: в укритті можна проводити не всі уроки – практичні заняття не вдасться. Але партами та шкільними дошками деякі приміщення забезпечені.

навчання

Яка ситуація в школах Львівської області

У Яворівському районі Львівщини рекомендовано розпочати очне навчання у 84 школах. Дозвіл на навчання в очній формі надавала спеціальна міжвідомча комісія, яка складається з представників освіти, працівників ДСНС і ювенальної поліції.

«Споруди цивільного захисту наявні в чотирьох закладах освіти. Найпростіші укриття організовані в 63 школах. Ще 21 школа використовуватиме укриття інших суб’єктів господарювання», – повідомили в Яворівській районній раді.

Натомість у Дрогобицькій міській раді в комунальних закладах освіти продовжує проживати понад 400 вимушених переселенців – як дітей, так і дорослих. Тому очне навчання тут проводити складніше.

Як інформують у Стрийській районній військовій адміністрації, 194 заклади загальної середньої освіти на 85 % забезпечені захисними спорудами, у 26 ЗЗСО сховища відсутні. Для тих шкіл, де укриття немає, підготували й перевірили сховища поблизу.

Укриття – тільки для тимчасового перебування

За словами директора Стрийської початкової школи № 1 Сергія Запісова, у їхньому закладі провели опитування, де просили батьків проголосувати щодо доцільності очного навчання.

178 респондентів з 218 висловилися за навчання в очному форматі, 40 – за дистанційну форму. За його словами, після проведення опитування та оприлюднення результатів батьки приходили до школи та ознайомлювалися з укриттям, яке підготували в школі. У результаті залишилося лише три родини, які не наважилися відпустити дітей на заняття офлайн. Але й таку невелику кількість беруть до уваги: для них організовано домашнє навчання. Усі інші діти відвідують школу.

укриття

Сергій Засіпов також розповів, що в школі облаштоване укриття, яке обстежила міжвідомча комісія та дозволила його використовувати. В укритті, окрім інших можливостей навчатися, для учнів поставили проєктор, екран, телевізор, дошку та зробили безпарольний доступ до інтернету. Також є проточна вода, біотуалет та медикаменти першої необхідності.

«Школу побудували в 1982 році. І це типовий підвал. Ми його модернізували, вичистили, поставили додаткову вентиляцію. Але це не бомбосховище», – пояснює Сергій Засіпов.

Щодо коштів, на які було облаштоване укриття, за словами директора школи, їх дали і батьки, і випускники школи, і підприємці міста. Так, спільним коштом і зусиллями вдалося провести ремонт у підвалі школи. Окрім того, і працівники школи, і небайдужі громадяни ставали до роботи, щоб підготувати укриття до початку навчального року.

«Нам дозволили перерозподілити кошти з власного бюджету школи. Ми зняли кошти зі статті «харчування», адже діти перебували на дистанційці, і використали їх на домодернізацію укриття, тобто докупили необхідне», – говорить директор Стрийської школи № 1.

укриття

Він наголосив: якщо все-таки повітряні тривоги будуть лунати надто часто, то школа знов перейде на дистанційну форму навчання. Проте сподівається, що такого не станеться. Адже другокласники через карантинні обмеження майже не ходили до школи та не комунікували з однокласниками. А спілкування з однолітками – це важлива складова освітнього процесу.

Також, за словами Сергія Засіпова, навчальний процес у їхній школі розпочинається з уроків безпеки, де учні вчаться організовано, під час сигналу тривоги, спускатися в укриття.

Що кажуть рятувальники

За словами начальника пресцентру Головного управління ДСНС у Львівській області Віталія Туровцева, на сьогодні є певні рекомендації щодо того, яким має бути укриття у навчальних закладах.

«Це мають бути підвальні або напівпідвальні приміщення, без вікон. Якщо ж вони є, то їх слід закласти або мішками з піском, або бетонними загородженнями, які б унеможливлювали проникнення будь-яких осколків», – зазначив рятувальник.

Також в укритті має бути запас води та їжі й лавки для сидіння, щоб діти змогли пересидіти час, поки триває тривога. Окрім того, у цьому приміщенні мусять бути вуглекислотні вогнегасники.

«Порошковий вогнегасник у замкнутому приміщенні створює багато пилу та утруднює дихання. Тому вогнегасники мусять бути вуглекислотні», – пояснив полковник Туровцев.

Він також зазначив, що ці приміщення не придатні для того, щоб проводити уроки. Там можна тільки перебути деякий час, поки триватиме повітряна тривога.

школа

Авторка: Маріанна Попович

Фото: відкриті джерела

Сайт створено за підтримки Агенції медійного росту